Ölmeden önce bir baba oğluna şöyle der. “Bu saati bana büyükbaban verdi. Çok eski bir saat. Ancak bunu sana vermeden önce bir iki şey yapmanı istiyorum. Şimdi sokağın başındaki saatçiye git ve bu saatin kaç para ettiğini sor.” Oğlu koştur koştur saatçiye gider ve geri döner. Babasına “saatçi 5 lira verdi çünkü çok eski bir saat dedi” der.

Babası tekrar “şimdi köşedeki kafeye git bir sor bakalım ne kadar verecekler” der. Çocuk gene koştur koştur kafeye gider ve geri döner. “Gene 5 lira verdiler, çok eski dediler” der.

Babası bir kez daha “Bu sefer müzeye git bir sor” der. Oğlu hemen yola koyulur ve geri geldiğinde heyecanlıdır. “Baba, bana bu saat için tam 1 milyon lira veriyorlar.” der.

Bunun üzerine baba oğluna der ki; “Doğru yer senin gerçek değerini belirler. Senin için doğru olmayan bir yerdeysen ve kendini yeteri kadar değerli hissetmiyorsan buna üzülme. Senin değerini kim biliyor ve seni taktir ediyorsa orası senin için doğru yerdir. Senin için doğru olmayan yerde kalma! Kendi değerini bil.”

Sen de değerli hissetmediğin yerde asla durma.

İyi seyirler.